Ildırı’ya nasıl gidilir?

Kategori: Nasıl Gidilir? | 1

Çeşme‘nin Ildırı beldesi bu yıl oldukça ilgi çekiyor. Özellikle “Fatmagül’ün Suçu Ne?” dizisinin ana mekanlarından biri olan belde, dizi sayesinde büyük üne kavuştu. Zengin doğal güzellikleri ile dikkat çeken Ildırı, yakın çevresinin sit alanı olarak korumaya alınmış olması ile bu güzelliklerini günümüze kadar koruyabilmiş. Çeşme ve çevresinin yazlık siteler ile dolmasına rağmen, Ildırı bu doğa yağmasından büyük ölçüde zarar görmemiş. Ayrıca Ildırı’ya yakın Erythrai antik kenti de bu güzel beldeye arkeolojik bir değer katmakta.

Ildırı’ya gitmek için İzmir-Çeşme otoyolunu kullanmak yeterli. Fakat bu yolu sonuna kadar kullanmadan, yani Çeşme’ye girmeden kullanmalısınız. Otoyolun Çeşme’ye gelmeden Zeytinler ayrımını kullanarak daha kısa sürede Ildırı’ya ulaşabilirsiniz. Bu ayrım sizi Germiyan köyüne götürecek. Ardından sahile, Germiyan yalısına çıkacaksınız. Birçok tatil sitesinin yeraldığı Germiyan yalısından yukarı çıkan yol (Sahile çıktığınız yolun sağ yönü) sizi kısa sürede Ildırı koyuna ulaştıracak.

Diğer bir yol ise yine Zeytinler ayrımından Urla‘nın Barbaros köyüne sapmanız, oradan Kadıovacık köyü yoluyla direkt Ildırı’ya çıkabilirsiniz.

Bunun dışında önce Çeşme’ye gidip, oradan Ildırı’ya gidebilirsiniz. Tabi bu biraz daha uzun mesafe almanıza neden olacak. Çeşme’den Ilıca beldesi yoluna girmelisiniz. Bu yolu takip edip önce Ilıca‘ya sonra Alaçatı, Şifne ve Germiyan yalısı yönüyle Ildırı’ya varabilirsiniz. Ildırı Çeşme’ye yaklaşık 25 km, Ilıca ise 15 km. mesafede.

Ildırı’nın İzmir Havalimanına uzaklığı ise 80 km. Otomobil ya da motosikletiniz yoksa Ildırı’dan Çeşme merkeze minibüsler her daim çalışıyor. Bu minibüsleri kullanarak Çeşme’ye ve Ilıca plajlarına direkt ulaşabilirsiniz. Ayrıca İzmir Üçkuyular semt garajından yaz kış Çeşme, Ilıca ve Ildırı’ya her saat otobüs seferi bulunmakta.

(Ayrıca bkz: Çeşme’de nerede ne yenilebilir?)

Bir Yanıt

  1. Telefon numaraları da olsa idi iyi olurdu en azindan ıldırı’ya gidiş saatleri felam da yayınlayabilirseniz daha iyi olur. Bulmakta güclük cekiyoruz hic bir sayfada yok.

Bir Cevap Yazın