Kanarya Adalarına nasıl gidilir?

Kanarya Adaları her ne kadar İspanya’ya bağlı olsa da, coğrafi olarak İspanya’dan uzakta. Konum olarak Atlas okyanusunun Batı Afrika-Güney Fas açıklarında sıralanan takımadalardan oluşan Kanarya Adaları, İspanya’nın oldukça güneyinde, subekvatoral kuşağı yakınlarında yer alıyor. Bu nedenle yaz-kış oldukça ılıman ve sıcak iklime sahip. Okyanus etkisi ile nem oranı da yüksek. İrili ufaklı 7 adadan oluşan Kanarya Adaları’nın en önemli iki merkezi Las Palmas ve Tenerife adaları. Adalar iklimi nedeniyle özellikle kış döneminde soğuk Avrupa’dan çok yoğun turist çekmekte. Bu nedenle kış mevsiminde tatil tercihi olarak değerlendirilebilecek bir yer.

Kanarya Adalari HaritaKanarya Adaları’na ulaşım hava ve denizden yapılabilmekte. Havayolu ile merkez ada olan Tenerife’ye İspanyol havayolu şirketleri Spanair ve İberia‘nın tarifeli seferleri bulunuyor. Türkiye’den direkt sefer yok. THY‘nin, Air France‘ın ve Alman firmaları Lufthansa, Air Berlin ve Hahn Air‘ın Kanarya Adaları’na İstanbul’dan aktarmalı seferleri de bulunmakta. İspanyol firmalarının uçuşları da dahil olmak üzere, diğer tüm uçuşlar Madrid-Barajas havalimanı aktarmalı olarak yapılıyor. Aktarma nedeniyle en kısa uçuş süresi 10 saat civarında, bazen bu süre 20 saatin üzerine de çıkmakta.

Deniz yolu ile adaların 2 önemli limanı Las Palmas, Santa Cruz de Tenerife’ye gemi turları, kruvaziyer seferleri yapılmakta. Uzun deniz turları için ideal bir tercih Kanarya Adaları. Bu tercihi gerçekleştirmek için öncelikle pasaport süresi en az 6 aylık İspanya vizesi gerekiyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir