Midilli’de ne yenir, ne içilir?

Kategori: Nerede Ne Yenir? | 0

Midilli Yunanistan‘ın tatilciler tarafından en sevilen adalarından biri. Ayvalık ve Assos‘a oldukça yakın mesafede olan Midilli, Edremit Körfezi’nin çıkışında konumlanmakta. Bunda özellikle adanın ilginç coğrafi yapısının etkisi büyük. İç bölgelerine doğru genişleyen 2 büyük körfezi barındıran bu büyük ada, kuşbakışı dünya üzerindeki hiçbir adaya benzemeyen bir haritaya sahip. Yunanca adı “Lesvos” olan Midilli, antik çağdan günümüze çok zengin bir kültüre sahip olmuş. Antik çağın en ünlü kadın şairi Sappho‘nun da yaşadığı ada, bu zengin kültür birikimini sunduğu yemek kültürüne ve lezzetlerine de yansıtmış durumda.

Midilli öncelikle Yunan rakısı uzo’nun en kalitelilerinden birinin üretildiği Barbayanni markasıyla tanınıyor. Ada’ya geldiğinizde bu tatlı rakı çeşidini deneyebilirsiniz. Midilli gerçek bir zeytinyağı merkezi. Midilli zeytinyağı tüm Yunanistan’da ünlü. Bu yağ ile yapılan Rum mezelerini tatmadan olmaz, herbiri doyumsuz lezzette. Ada dağlık bir coğrafyaya da sahip olduğu için hayvancılık da gelişmiş. Süt, yoğurt, peynir (Özellikle yağ ve lor peynirleri) türleri hem çok çeşitli hem de nefis. Bu lezzetler adada tercih ettiğiniz lokantalarda masanıza gelen yoğutlu, peynirli meze tabaklarında siz de farkedeceksiniz. Deniz ürünleri konusunda ise adeta yok yok. Istakoz, kalamar, karides, Ege denizinin sevilen taze balık çeşitleri damak çatlatan cinsten. Adanın batısındaki geniş Kollonis Körfezi‘nde çıkarılan sardalya ile yapılan tuzlamayı mutlaka tadın. Bu sardalya tuzlaması gerçek bir rakı sofrası mezesi lezzetinde.

Genel olarak klasik AkdenizEge mutfağının zeytinyağlı, deniz ürünlü lezzetleri ağırlıklı olan Midilli yemekleri size hiç yabancı gelmeyecek (Hele Ege’liyseniz).

Bir Cevap Yazın